CENTRUM MEDYCZNE 311

PATOMORFOLOGIA - BIOPSJE CIENKOIGŁOWE

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) pod kontrolą USG to mało inwazyjna, diagnostyczna metoda pobierania materiału komórkowego przez nakłucie badanego narządu cienką igłą pod kontrolą obrazu USG. Dzięki tej metodzie z dużą skutecznością mogą być rozpoznane choroby o przebiegu zarówno łagodnym, jak i złośliwym. Zaletą jest możliwość uzyskania materiału do oceny mikroskopowej z guzów położonych głęboko wśród tkanek, w sposób mało inwazyjny, nie wymagający znieczulenia ogólnego i bez konieczności pobierania wycinka.

Jak wygląda badanie?

Patomorfolog, po zdezynfekowaniu skóry, wkłuwa igłę i obserwując jej tor na monitorze USG wprowadza ją do guzka, z którego aspiruje materiał do badania, następnie wykonuje rozmaz na szkiełku, który po opracowaniu jest poddawany diagnostyce mikroskopowej.

Biopsja jest badaniem bezpiecznym, po badaniu może powstać niewielki krwiak w miejscu wkłucia (szczególnie przy zaburzeniach krzepnięcia). Samo badanie trwa kilka minut, wynik badania jest dostępny w ciągu tygodnia.

W Centrum Medycznym 311 świadczone są odpłatnie usługi w zakresie biopsji cienkoigłowych pod kontrolą ultrasonograficzną narządów położonych powierzchownie:

  • zmian tarczycy
  • guzków i torbieli (cyst) piersi
  • ślinianek
  • węzłów chłonnych szyjnych, pachowych i pachwinowych
  • zmian w tkance podskórnej oraz w tkankach miękkich

Na badanie przyjmowani są pacjenci ze skierowaniem od lekarza dowolnej specjalności z aktualnym badaniem USG i zaznaczoną zmianą, która ma być poddana biopsji.

Istnieje możliwość odpłatnego wykonania konsultacji lekarskiej oraz badania USG na miejscu. Jeśli w wyniku konsultacji potwierdzona zostanie konieczność wykonania biopsji badanie to może być zrealizowane podczas tej samej wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *